Téphetik a hajukat a zöldek: olyan pusztítást vitt végbe Svédország, hogy azt egy darabig senki sem fogja kiheverni
Az Eurostat adatai azonban rámutatnak arra, hogy Magyarország gondol a jövőre.
Az elmúlt hónapokban hétköznapi emberek számára felfoghatatlan vagyon vált köddé. Mindez ráadásul egy olyan piacon, melyet eleve alig ért valaki.
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.
2021. november 8-án 2900 milliárd dollárt ért a világ összes kriptoeszköze. A cikk megírásának pillanatában ugyanez az érték már csak 982 milliárd dollár. Az elmúlt nyolc hónapban tehát majdnem hajszálpontosan kettőezermilliárd amerikai dollárnyi vagyon tűnt el a virtuális valuták piacáról. De mekkora vagyon ez egyáltalán? Mit veszített a világ a kripto-kísérlettel?
145 millió egyetemista
Az OECD adatai szerint egy magyar egyetemista oktatási költsége a teljes képzési idejére 13 ezer 738 dollárt tesznek ki. Azaz hogyha a kriptovilág vesztesége itt hasznosult volna, akkor
Ez azt jelenti, hogy a következő kétezer évben minden magyar egyetemista oktatása finanszírozva lenne akkor is, ha a felvételi jelentkezések száma nem csökkenne.
76 millió magyar dolgozó
Ugyancsak az OECD adatbázisa alapján egy magyar alkalmazott átlagos éves bérköltsége 26 ezer 223 amerikai dollár. Ami azt jelenti, hogy a kétezer milliárdos buktából 76 millió 268 ezer 924 magyar munkavállaló éves bérköltségét lehetett volna állni. Vagy az összes magyar foglalkoztatottét 17 éven keresztül.
1,3 millió amerikai munkavállaló
Becslések alapján egy USA-ban élő munkavállaló egész élete alatt körülbelül 1,5 millió amerikai dollárt keres. Ez azt jelenti, hogy a kriptoveszteségből 1 millió 333 ezer 333 amerikai munkavállaló teljes élete munkájának bérét lehetett volna kifizetni. Ennyi ember munkáját lehetet volna bármilyen jó cél érdekében (a klímaválság megoldásának kitalálása és megvalósítása, a Mars terraformálása, stb.) megfinanszírozni.
14 ezer Mercedes-Benz 300 SLR Coupé
Idén május 5-e óta a világ legértékesebb autója címet a Mercedes-Benz 300 SLR Coupé viseli. Egy titkos aukción vette meg egy ismeretlen gyűjtő 142 millió amerikai dollárért. Ez az érték közel duplája a korábbi csúcstartó Ferrari 250 GTO 78 milliós árának. Ha SLR Coupékat vásároltunk volna a kriptopiac veszteségéből, akkor egészen pontosan 14 ezer 85 darabot parkolhatnánk be a garázsunkba (már ha létezne ekkora garázs, és ha lenne ennyi eladó álomautó).
333 darab MOL
A tévedések elkerülése végett nem 333 darab MOL részvényről beszélek, hanem 333 darab komplett olajipari vállalatról. A legnagyobb magyar cég piaci kapitalizációja, azaz összes részvényének értéke 6 milliárd dollár. Ennek alapján a kriptozakó által ütött lyuk betöméséhez 333 darab teljes MOL-méretű vállalat eladására lenne szükség.
17 darab Unilever
Az ismert brit világcég termékei 190 országban vannak jelen. Ennek megfelelően a vállalat piaci értéke is óriási, 120 milliárd dollár körül van. Ám még ez is eltörpül ahhoz képest, hogy mennyi vagyona párolgott el a kriptobefektetőknek az elmúlt hónapokban. Hogy ezt a veszteséget visszakapják, ahhoz 17 darab Unilever méretű cég összes részvényét kellene pénzzé tennünk.
A magyar államadósság… 16-szor
Hazánk teljes államadóssága 125,43 milliárd dollárt tesz ki. A kétezermilliárd dolláros veszteségből ezt az utolsó fillérig vissza tudnánk fizetni, sőt még maradna is annyi pénz, hogy 15 másik, hasonló mértékben eladósodott állam hiteleit is lenullázzuk.
Magyarország 11 évnyi gazdasági teljesítménye
A hazai GDP értéke 182,28 milliárd dollárra tehető. A kriptopiacon elolvadt vagyon ennek 11-szerese. Ez azt jelenti, mintha kicsivel több mint egy évtizednyi gazdasági teljesítménye tűnt volna el Magyarországnak. Azaz
9 darab Toyota
Az értékesítési adatok alapján legnagyobb autóipari cég piaci értéke 220 milliárd dollár körül van. A virtuális valuták bukásából tehát 9 darab gépjárműgyártó megakonszernt lehetett volna felépíteni a nulláról.
Az éhínség megszüntetése az egész világon… nyolcszor
Az IFPRI szerint 265 milliárd dollár elég lenne arra, hogy az egész földgolyón leszámoljunk az éhezéssel. Azaz ha a kriptovagyon nem elolvad, hanem értelmesen befektetik, akkor ebben és hét párhuzamos univerzumban is megoldhattuk volna ezt a súlyos globális problémát.
Egy Microsoft vagy az éves olasz GDP
Igen, igen. Az amerikai szoftveróriás piaci értéke szinte hajszálra megegyezik Itália 12 havi gazdasági teljesítményével, és a fent bemutatott veszteséggel. Azaz ha nem buktak volna a kriptoőrültek ennyi temérdek pénzt, akkor vagy egy új Microsoftot lehetett volna felhúzni a semmiből, vagy egész Olaszország gazdaságát egy évre nyaralni küldhettük volna.
12 százalékkal közelebb a párizsi klímacélokhoz
A Bloomberg szerint 16,5 ezermilliárd dollár kellene ahhoz, hogy a világ teljesíteni tudja a 2030-ra vállalt globális klímacélokat. Ez felfoghatatlanul sok pénz. Ahogyan felfoghatatlanul sok a virtuális valuták piacának vesztesége is. És bár az utóbbi érték kisebb, mégis szabad szemmel is látható részét jelenti az előbbinek. Ha a befektetők nem macskás gifekbe és nem vadul rángatózó árfolyamú, megfoghatatlan „fizetőeszközökbe” fektették volna az elmúlt hónapokban köddé vált vagyont, akkor ma már 12 százalékkal közelebb lehetnénk a párizsi klímacélokhoz.
Összefoglalás
A kriptopénzek mindig is egy szűk kör játékszerei voltak. Egyesek nagy vagyonokat kerestek, mások nagy vagyonokat buktak el. Ám mindez nem volt ingyen. A bányászgépek eszméletlen mennyiségű áramot fogyasztottak, ezáltal mérhető módon hozzájárulva a globális felmelegedéshez. Ám a klímacéloktól nem csak ezért visznek minket messzebb a kritpoeszközök. Az elmúlt hónapokban brutális vagyon tűnt el ezeken a piacokon. Soha nem fogjuk megtudni, hogy mit érhettünk volna el, ha ezek a pénzek értelmes fejlesztésekbe, innovatív beruházásokba áramlottak volna.
Borítókép: Shutterstock